اخبار

نشست شایعات و واقعیات پیرامون بافت تاریخی شیراز

نشست شایعات و واقعیات پیرامون بافت تاریخی شیراز با حضور دکتر محمدمهدی کلانتری برگزار شد.


در ابتدا دکتر کلانتری با اشاره به بافت تاریخی مشهد و تخریب های انجام شده در آنجا افزودند: بحث تخریب بافت های تاریخی هم در شهرهای دارای اماکن مذهبی و هم شهر هایی که فاقد اماکن مذهبی هستند، وجود دارد ولی با هم تفاوت هایی دارند. ما در شهرهایی که دارای اماکن مقدس هستند با ارگان هایی فرا تر از شهرداری و راه و شهر سازی مواجه هستیم و این کار ما برای جلوگیری از تخریب را سخت تر می کند. بعضی وقت ها ممکن است امام جمعه یا تولیت های حرم ها بیایند و از تخریب دفاع کنند. دراینجا کسانی که دغدغه تاریخ و میراث فرهنگی دارند، کارشان سخت می شود چون ممکن است برچسب های مختلفی از جمله معاند و ضد انقلابی و ضد اسلامی و … به آنها زده شود.
ایشان درمورد به بافت تاریخی شیراز گفتند که تاکنون تخریب زیادی صورت نگرفته و بخش زیادی از بافت تاریخی شیراز هنوز باقی مانده است. حدود 90 درصد آن حفظ شده است. پس ارزش دارد که مانع از تخریب ها بشویم. اما در شهر های دیگر که دارای بافت تاریخی هستند، تخریب ها بسیار بیشتر بوده است.
ایشان با اشاره به مجتمع بین الحرمین و بیان تاریخچه ساخت آن افزودند: بعد از اینکه زمین های مورد نظر به مساحت 8 هکتار برای این طرح تملک شد و خانه های بسیاری تخریب شد، به مدت 11 سال هیچ طرحی روی آن اجرا نشد و زمین متروکه ماند. فقط یک خیابان به نام بین الحرمین در آن احداث می کنند. بعد از آن مدت این مجموعه بین الحرمین ایجاد می شود. نکته ای که هست، مگر به اسم حرم نبود، پس چرا الان حرم هیچ سهمی در آن ندارد و حرم به توسعه مدنظر خود نرسیده است؟
در ادامه دکتر کلانتری آخرین مصوبه ابلاغ شده را که شامل مجموعه 57 هکتار اطراف حرم شاهچراغ (ع) و حرم سید علاء الدین می شود، مورد بررسی قرار دادند و نظرات و پیشنهادهایی که برای آن مطرح شده است را بیان کردند. همچنین ایشان در مورد تخریب هایی که خارج از طرح مصوب هستند و اطلاعیه هایی که به مردم ساکن در بافت خارج از طرح مصوب مبنی بر تخلیه و واگذاری خانه هایشان داده شده است نیز مطالبی را ارائه کردند.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا